Úspech na rozvalinách nepoddajnosti

Nikdy sa nemožno vzdávať. Dozaista si toto motto zakorenili do hláv aj naši hráči v sobotu, v pre náš klub mimoriadne dôležitom zápase. V Nitre sme ho neodštarovali podľa predstáv. Na ihrisku sme pôsobili chaoticky. Váha okamžiku i snaživý súper pridúšali našu ambíciu zvládnuť zápas k výsledkovej spokojnosti. Takmer polhodinu na ihrisku trpeli hráči a s nimi my všetci. Napokon sa súboj dvoch 25 – bodových tímov v regionálnom derby skončil pre náš klub euforicky.

Zápas s FC Nitra bol v tú chvíľu zápasom sezóny. Pri historickej účasti ŠKF iClinic Sereď medzi ligovou smotánkou sme mali na dohmat obrovskú šancu prípadným víťazstvom pretaviť sny na realitu a priblížiť sa k možnosti postupu do hornej šestky tabuľky Fortuna ligy. Nevedno však, či mimoriadna dôležitosť duelu zväzovala našim hráčom nohy a ťažila myseľ, ale od úvodných sekúnd sme začali zle.

Bez ružovej optiky – nevedeli sme sa na ihrisku „uložiť“. K videniu boli potrhané väzby medzi formáciami, viazla súhra a často sme mali „dieru“ v strategických priestoroch. Z toho pramenili šance domácich. Nie je to nezvyčajný jav, preto mužstvo i hráčov nechceme kritizovať. Kto pozerá španielsku Primera Division, ten aj v prejave FC Barcelona dokáže nájsť úvodnú 20- minútovku, keď na ihrisku Messi a spol. trpia. Podobne ako si svoje pretrpia oveľa väčšie mužstvá. Ich sila je však v tom, že sa z takejto situácie dokážu dostať. Zdobí ich viera. Mentalita víťazov.

Nepoddajnosť.

Tréner Karel Stromšík si už pred stretnutím uvedomoval, že jeho zverencov čaká poriadny kus práce. „Na súpera sme sa dôsledne pripravovali v tréningovom procese, vedeli sme, že nás čaká veľmi ťažký zápas. Bohužiaľ, v celom tíme sme mali problémy s chorobami a zraneniami, napokon sme však dali zostavu dohromady. Začiatok bol z našej strany nervózny, z čoho pramenila aj odpískaná penalta voči nám. Myslím si, že úspešný zákrok Pavla Penksu pri nej bol kľúčom k nášmu víťazstvu. Neskôr sme dali dva pekné góly, ale musím podotknúť, že Nitra si v druhom polčase vytvorila dobré šance a nebyť Penksu, obávam sa, že výsledok bol iný,“ povedal po jeho skončení. 

V jeho priebehu, konkrétne v 27. minúte, sa odhodlal k nevšednému kroku – pristúpil k dvojnásobnému striedaniu. So zámerom dodať mužstvu impulz. Niečo zmeniť. Pavlom Penksom chytená penalta Nikolu Gatariča spolu s postovými rošádami vyústili k dvom streleným gólom a obratom v našom hernom prejave. Ožili sme, spresnili kombinácie, dokázali podržať loptu. V 38. min sme si síce vyčerpali po Pankaričanovom zranení možnosť ďalšieho striedania, ale naskakujúci Alex Iván nám pomohol. Ponúkol viacero driblingov a pekných nápadov. V druhej polovici úvodného polčasu sme položili základ nášho víťazstva.

Porcelánovo krehká šanca 

Konečný výsledok 2:0 zo štadióna Nitry je pre nás veľkým povzbudením. Balzam na dušu pre kabínu, po predchádzajúcich dvoch jarných prehrách. Každý, kto mal otvorené oči – uši, totižto akiste započul a pocítil, že sa s nami začalo v súvislosti s postupom do hornej šestky počítať čoraz menej. Berme to však ako našu výhodu. Zo zákrytu sa občas útočí najlepšie.

FC Nitra je nepríjemným súperom. Pod Zoborom majú kvalitný a behavý tím, prešpikovaný skúsenosťami Kóňu, Chovanca či Šimončiča. Jej tréner Ivan Galád je zásadový, priamy a náročný. Na seba i na hráčov. Vychováva ich. Neváha ich skritizovať, ale i povzbudiť, poradiť. Sám vyslovil myšlienku, že v klube sa cíti ako na univerzite. Je tu vidieť paralelu aj s hokejovým HK Nitra, kde taktiež tréner Antonín Stavjaňa formuje náročnosťou voči nim mladých reprezentantov Samuela Bučeka či Róberta Lantošiho a neváha počas zápasu stiahnuť z klziska hviezdneho Judda Blackwatera.

My sme túto nitriansku prekážku preskočili a čaká nás ďalšia. So statusom historická. V sobotu 9. marca 2019 so začiatkom o 14:00 h odohráme v Myjave zápas sezóny proti majstrovskému FC Spartak Trnava. V priamom súboji o hornú šestku. Nastúpime s vedomím, že akýkoľvek bodový zisk nám zaručí postup do majstrovskej vetvy Fortuna ligy.

Aktuálne sa nachádzame na 6. mieste tabuľky so ziskom 28 bodov. Spartak, náš regionálny súper, ich má na konte 25. Jedine víťazstvom nás môže preskočiť, neradno však kalkulovať a taktizovať s remízou. Trnava totižto na jar ukazuje kvalitu a zaujímavú hernú tvár. Na jeseň na slovenské pomery úspešne účinkovala v skupinovej fáze Európskej lige UEFA, v ktorej nazbierala 7 bodov. Neskoršia vnútroklubová situácia však nikoho v ligovej spoločnosti nemôže zmiasť. Spartaku v zime odišli kľúčoví hráči, zmenilo sa vedenie, manažment, tréneri. Trnava má však svoju silu, čo na jar stihla dokomentovať.

Remíza v Žiline, po hlavne dobrom prvom polčase v podaní Trnavčanov prekvapila. Nanovo zložené mužstvo trénera Michala Sčasného ju potvrdilo výhrou nad Dunajskou Stredou v pomere 3:1 a nesklamalo ani pri otváraní Tehelného pola pred 22 500 divákmi so Slovanom Bratislava. Sme však odhodlaní popasovať sa o svoju šancu pod futbalovým slnkom a veríme, že na nás jeho lúče budú v sobotu pozitívne hriať a historické momenty pre sereďský futbal budú mať pokračovanie!

Sobotňajší zápas je pre nás porcelánovo krehká šanca. Nepoddajnosťou, srdcom a s hlbokým predklonom pokory ju možno zvládnuť.

Súvisiace príspevky