Bárka seredskej nepoddajnosti

Kto netúži a nesníva, spravidla nikdy nič nedosiahne. Podobne ako hráči ŠKF iClinic Sereď, ktorí posledné obdobie maľujú klubový portrét dejín vskutku pestrofarebnými farbami. Na sklonku leta 2018 to bol historický postup do Fortuna ligy. Na začiatku jari 2019 senzačný postup do nadstavbovej časti súťaže. Euforické okamžiky nám taktiež prinieslo nedeľňajšie víťazstvo nad FC DAC 1904 Dunajská Streda 3:1, ktorým sme úspešne nasmerovali našu plavbu v 2. sezóne vo Fortuna lige.

Skryté túžby naplnené realitou

ŠKF iClinic Sereď je jedným z najúspešnejších nováčikov v histórii slovenskej najvyššej súťaže. Pri historicky prvej sezóne klubu medzi ligovou smotánkou sme stihli prelomiť rekordy i vlastné očakávania. Postupom do hornej, nadstavbovej skupiny o titul sme dosiahli niečo fantastické. Skromnosťou, húževnatosťou a veľkým chcením sme šokovali Slovensko už pred rokom, skvelou druholigovou jarou a následným postupom. Vezieme sa na prudko pozitívnej vlne.

 Musíme sa pochváliť sami, pretože občas to neurobí nikto iný. Bez zaslepenia, s triezvym pohľadom pomenovať veci priamym menom taktiež. V jarnej časti sme splnili primárny klubový cieľ (sen) – postup do hornej šestky. Pritom, po úvodných prehrách, v Michalovciach a so Slovanom Bratislava to s nami nevyzeralo priaznivo. Po prvej polhodine zápasu s FC Nitra priam hrozivo. Dokázali sme sa však vzoprieť, prehodiť výhybku osudu na svoju stranu a v priamych zápasoch zdolať Nitru aj FC Spartak Trnava a preniknúť k vysnívanému postupu. Charakterom, kvalitou. Túžbou.

Môžeme byť hrdí a pyšní, že v tak skromnom klube, bez väčších skúseností s najvyšším levelom slovenského futbalu sa vytvorila žičlivá a prajná partia, pretože o nej to je. Hráči robia ohromnú reklamu mestu, klubu i sami sebe. Tešia fanúšikov. Pritom, 95% verejnosti i nás samých by pred minulou sezónou s radosťou oslavovala čo i len záchranu vo Fortuna lige. Ale môžeme a chceme sa posunúť ďalej.

Pokora, skromnosť, pracovitosť

Smer cesty, po ktorej možno ísť sme videli v nedeľu v Myjave. Podali sme nadpriemerný taktický výkon plný koncentrovaných výkonov na ihrisku. Nezľakli sme sa papierového i herného favorita, ktorým bola jednoznačne Dunajská Streda. Dokázali sme jej nasypať soľ do rany – DAC totižto v týždni vypadol v 2. predkole Európskej ligy UEFA s gréckym FC Atromitos, pričom z nášho pohľadu boli k nahliadnutiu defenzívne rezervy nášho protivníka. V dvojzápase inkasoval v celkovom súčte 5 gólov, tento fakt, prihliadnúc k možnej únave súpera, sme hodlali využiť.

V prvom polčase tomu nič nenasvedčovalo. DAC tkal kombinačné pavučiny, umožnili sme mu to našťastie ďaleko od brány Dejana Ilieva. To bolo kľúčové. Stiahnutí v pevnom bloku sme odrážali všetky ataky kvalitného súpera. Otočka deja nadišla v druhom polčase.

Osmelili sme sa a vyčkali si na okamih, ktorý napokon prišiel. V 68. min fauloval Martin Jedlička trochu nezmyselným atakom Dina Špehara a Denis Ventúra pri penalte potvrdil sebavedomie a kvalitu, ktorými v zápase odpájal z hry dispečera DAC Kalmára. Nadýchli sme sa a gólovo vydýchli opäť, po skvele zahranom rohu Ivánom a ešte lepšom predskočení Hučka na opačnej žrdi a gólovej hlavičke. Vtedy to bola paráda. Nalomeného súpera sme postrelili do tretice – po jednoduchej, rýchlej akcii do otvorenej obrany sa do prázdnej bránky trafil Dino Špehar. Obrovský podiel majú na tomto góle Filip Pankaričan a Denis Ventúra.

„Verili sme si, že s Dunajskou Stredou môžeme zvíťaziť. Zodpovedne sme sa na zápas pripravovali, tréneri nám určili plán, ako možno uspieť. Museli sme hrať poctivo. Každá chyba nás mohla mrzieť. Som rád, že sa nám podarilo otvoriť skóre. Čo sa týka môjho gólu, tréneri nám pred zápasom ukazovali, kde je súper zraniteľný, že sú to možno štandardné situácie. Na svoju chvíľu som si počkal a som rád, že som gólom pomohol k víťazstvu,“ hovoril autor víťazného gólu, ľavý obranca Tomáš Hučko.

Dino Špehar mal na zápas podobný pohľad. „Celý týždeň sme sa pripravovali na Dunajskú Stredu a na to, čo budeme musieť spraviť na ihrisku, aby sme boli úspešní. Každý hráč, či už začínal v základnej zostave, alebo naskočil z lavičky bojoval zo všetkých síl. Boli sme kompaktní, vďaka tomu sa nám podarilo vyhrať. Víťazstvo sme si zaslúžili. Máme mladé mužstvo, ktoré sa zlepšuje každým zápasom. Tréner Slavče Vojneski nám prízvukuje, že ak bude hrať tím dobre, posunie to vpred aj jednotlivcov. Verím, že v podobných výkonoch a výsledkoch budeme pokračovať,“ mienil.

Chcelo to vieru a správnu taktiku. Nepoddajnosť a minimalizáciu chýb. Ukázali sme však, že nielen Dunajská Streda má výborných futbalistov. Máme ich aj my. Plus ďalších spoluhráčov – volajú sa pokora, skromnosť a pracovitosť.

Súvisiace príspevky