V Nitre tuhý boj o hornú šestku

Zverencov Karla Stromšíka čaká jeden zo zápasov sezóny. V sobotu 2. marca s úvodným výkopom o 15:30 h budú čeliť futbalistom FC Nitra. Na ich trávniku sa môže, no nemusí rozhodnúť o definitíve, ktorý z tímov postúpi do hornej šestky tabuľky Fortuna ligy, po jej rozdelení po 22. kole. V súboji 25 bodových mužstiev sa očakáva tuhý boj o mimoriadne cenné a dôležité ligové body.

Zimná príprava FC Nitra 

Pod Zoborom mal manažment klubu plné ruky práce. Nečudo, o viacerých hráčov Nitry bol záujem z iných klubov a vedenie muselo na ponuky reflektovať. Po jeseni 6. mužstvo v tabuľke postupne strácalo svoje opory. Ako prvý prestúpil do českého Jablonca reprezentant do 21 rokov Andrej Fábry. Po špílmachrovi mužstva opustil kabínu aj brankár Lukáš Hroššo, ktorý sa stal jednotkou medzi žrďami v poľskom Zaglebie Sosnowiec. Nigérijčana Abdulrahmana Taiwa zas vykúpila spod zmluvy Dunajská Streda, kde by mal nahradiť Vakouna Baya. Zarezonoval taktiež odchod nádejného stopéra Richarda Križana do Puskásovej Akadémie. S profesionálnou kariérou sa navyše rozhodol skončiť krídelník Róbert Valenta.

Tréner Ivan Galád spolu s vedením reagovali posilnením kádra. Do bránky získali Branislava Pindrocha, prichádzajúceho z najstaršieho futbalového klubu na svete, anglického Notts County. Zaujímavý je Šimon Štefanec, ofenzívny hráč, ktorý je v Nitre na hosťovaní z talianskeho Hellasu Verona. Stredovú zónu vystužil Frederik Bilovský z Dukly Praha a v zostave FC sa už stihli udomácniť chorvátsky stopér Ivan Zgrablič a Srb Nemanja Sokovič. Fanúšikov Serede akiste najviac zaujal presun Nikolu Gatariča pod Zobor, deň pred úvodným jarným kolom.

Predstavenie súpera 

V Nitre pracujú sympaticky. Neboja sa dať príležitosť v A – mužstve mladíkom z akadémie, pravda, musia si to futbalovo i osobnostne zaslúžiť. Tréner Ivan Galád na to starostlivo dozerá. Teraz pred ním stála a stojí úloha, opäť vtlačiť vynovenému mužstvu svoju hernú pečať. V bránke sa jednotkou, aj po vynútenej operácii Dávida Šípoša, stal Pindroch. Na pravej obrane alternuje zraneneného Matúša Kuníka Márius Charizopulos. Stopérsku dvojicu tvoria skúsený Pavol Farkaš a Kamerunčan Niba. Naľavo nastupuje Ján Chovanec.

V strede poľa sa hra odvíja od kreativity a myšlienky kapitána Tomáša Kóňu. Jeho dvojička na poste defenzívneho záložníka, Miloš Šimončič, mal v poslednom období zdravotné problémy, v poslednom súboji v Michalovciach tak nastúpil na jeho poste Jaroslav Machovec. Na pozícii 10 – tky po Fábrym nastupuje Bilovský. Nitra má silné kraje ihriska – Sokovič vie podržať „ťažké lopty“, Nikolu Gatariča, ktorého tréner Galád nasadzuje na pravé krídlo, netreba špeciálne predstavovať. Veľkou ofenzívnou hrozbou je na hrote útoku pre každého súpera Tomáš Vestenický, bývalý mládežnícky reprezentant. Je útlejšej postavy, no veľmi pohyblivý , nepríjemný, s čuchom na góly, nie nadarmo obliekal dres talianskeho AS Rím.

Posledný zápas FC Nitra

MFK Zemplín Michalovce – FC Nitra 0:0. Nitra chcela v metropole Zemplína odčiniť domácu prehru s Podbrezovou 1:3. Čiastočne sa jej to podarilo. Na náročnom teréne to bol v prvom polčase boj prioritne v strede ihriska, najbližšie ku gólu mal v 37. min Peter Kolesár, ktorého strela za pomoci vetra skončila na spojnici Pindrochovej brány. V druhom polčase toho aktéri ponúkli viac – v 58. min Danko trafil ďalekonosným pokusom tyč nitrianskej brány, o 2 minúty neskôr Kira zneškodnil samostatný nájazd Vestenickému. S blížiacim sa záverečným hvizdom domáce Michalovce stupňovali tlak, ale šance Kolesára a Bezkorovajniho ostali nevyužité. Zostava FC Nitra: Pindroch – Charizopulos, Zgrablič, Niba, Chovanec – Kóňa, J. Machovec – Gatarič, Bilovský, Sokovič – Vestenický (80. Marek Fábry).

Prognóza duelu

Bude náročný. Vo všetkých aspektoch. Jeho dôležitosť môžeme skloňovať vo všetkých pádoch. Nášmu mužstvu nepomohli dve tesné jarné prehry, ale do kariet nám nahráva momentálna situácia – všetko máme vo vlastných rukách. V sobotu je nový deň, nová možnosť zvrátiť dej. A síce budeme musieť nastúpiť bez kapitána Ľubomíra Michalíka, veríme, že srdcom, oduševnením, spolu s podporou našich verných fanúšikov dospeje zápas do pre nás šťastného konca. Sereď do toho!!!

Súvisiace príspevky