feb 22, 2019

Rozhovor s Marekom Kuzmom

Dubnica bola odjakživa vychýrenou liahňou talentov. Na Považí sa nádejní futbalisti rodili ako huby po daždi. Jedným z nich je aj Marek Kuzma (30), zimná posila ŠKF iClinic, ktorý práve v jej drese ako tínedžer začal svoje prvé krôčiky na slovenských ligových trávnikoch. O svojej už teraz pestrej kariére a budúcnosti s našou Sereďou nám porozprával v obsiahlejšom rozhovore. 

 

Marek mal obrovské šťastie na klub – Dubnica sa nikdy nebála začleniť do seniorského A- tímu dorastencov vo veku 17-18 rokov. Jeho rovesník Erik Grendel začínal ako 17- ročný a okamžite upútal. Podobný je aj jeho prípad, už od roku 2006 dostával priestor v útoku mužstva v ligových zápoleniach. Na jeseň 2009 predvádzal stabilné výkony v FK Dukla Banská Bystrica, v 19 zápasoch zaznamenal 4 góly a vyžiadal si ho na transfer ŠK Slovan Bratislava, náš sobotňajší súper. 

 

Zastaviť lídra tabuľky, ktorý ešte v sezóne neprehral a má 11- bodový náskok pred druhou Dunajskou Stredou, bude ťažký oriešok na futbalové rozlúsknutie.„V prvom rade musíme rýchlo zabudnúť na zápas v Michalovciach. Celú zimnú prípravu sa chystáme na prvý a dôležitý zápas v sezóne a absolútne nám nevyšiel podľa predstáv. Domáci nás v podstate v ničom nezaskočili, vedeli sme, že budú agresívni, neustúpia zo žiadneho súboja a terén bude ťažký. No aj tak sme si s tým nevedeli poradiť. Nič nám nevychádzalo, málo sme behali a všade sme boli o krok pozadu. Bol to zápas o takzvanom jednom góle, oni ho dali, my nie a preto sme prehrali. Výsledok nás mrzí, no musíme dať hlavy hore a v nasledujúcom zápase so Slovanom ukázať podstatne viac,“ vrátil sa na úvod k víkendovej prehre 0:1 na Zemplíne.

 

V sobotu v Nitre, v zápase s výkopom o 14:00 h nás čaká krst ohňom. „Čaká nás Slovan, líder tabuľky, nič viac asi netreba povedať. Favorit je jasný, no na takýto zápas sa treba jednoducho tešiť a nie byť v strese, alebo nedajbože sa báť niekoho alebo niečoho. Vo futbale je možné všetko. Ambície nášho mužstva sú naďalej vysoké, a to dostať sa do prvej šestky. Situácia v tabuľke je pre nás stále dobrá. Aj po prehratom zápase v Michalovciach sme na 6. mieste a to je pre nás podstatné, ostať na tejto pozícii, alebo ísť ešte vyyšie. Zostávajúce 3 zápasy základnej časti budú náročné, ale ako sa hovorí, nikomu nič nedáme zadarmo. Musíme o 100 percent zlešiť výkon zo Zemplína a keď tak urobíme, môžeme proti silnému Slovanu uspieť,“ pokračoval.

 

Marekova spätosť s belasými farbami nie je len v pozícii súpera. V rokoch 2010 – 2014 v Slovane hrával, v 39 ligových zápasoch strelil 2 góly. „Na Slovan mám krásne spomienky, vyhral som v jej drese ligu aj pohár. Dostali sme sa aj do skupiny Európskej ligy, hrali trebárs proti Parížu Saint Germain, čiže paráda. Podobné zážitky a skúsenosti prajem každému hráčovi zažiť na vlastnej koži. Žiaľ, v tom období ma herne pribrzdili aj vážne zranenia, ale taký je futbal, či samotný život. Nie všetko ide tak, ako chceme alebo snívame.“

 

V ŠKF iClinic Sereď by rád „reštartoval“ svoju kariéru a tešil sa so spoluhráčmi z úspechov. „Do klubu som prišiel z poľského Puszcza Niepolomice. Prestup bol jednoduchý. Síce som tam mal ešte platný hráčsky kontrakt s poľskou stranou, nechcel som tam už ostať. Preto som si začal hľadať nový klub, pričom v tom období ma oslovil športový riaditeľ Serede Roman Čavojský s ponukou, či by som to tu nechcel skúsiť. Súhlasil som, rozviazal som zmluvu s Poliakmi a dohodli sme sa. Neľutujem tento krok, naopak, verím, že sa dostaneme do vysnívanej hornej šestky tabuľky Fortuna ligy. Proti kvalitným súperom by sme chceli potešiť našich fanúšikov hrou, gólmi a výsledkami a na konci sezóny si povedať, že to bolo super,“ zakončil Marek Kuzma.

Autor: Miroslav Čief