feb 28, 2019

Rozhovor s Jozefom Menichom

Bývalý tréner MFK Ružomberok Norbert Hrnčár si potrpel hlavne v defenzívnej zložke svojho mužstva na poctivých a spoľahlivých futbalistov. Dozaista aj preto siahol v lete 2016 po vtedy pomerne neznámom hráčovi z Lokomotívy Zvolen – Jozef Menich (24) bol v tomto prípade skautský zásah do čierneho. Po svojom príchode pod Čebrať sa ihneď uchytil a stal sa spoľahlivým článkom defenzívy MFK. Defenzívny chameleón, ako ho možno nazvať pre jeho univerzálnosť, nakoľko je schopný zahrať na oboch krajoch obrany aj stopérskom poste, odohral v jeho drese 22 ligových zápasov. Zvyšných 15, ktoré má na svojom kariérnom konte, už v drese ŠKF iClinic Sereď.

 

Na úvod rozhovoru sme ho požiadali, aby nám opísal začiatky a neskôr celú genézu svojej profesionálnej kariéry, „S futbalom som začínal ako dieťa v Martine. Neskôr, od zhruba 13- tich rokov som pôsobil v Dukle Banská Bystrica, kde som prešiel väčšinou mládežníckych kategórii a takisto juniorkou,“ začal svoje rozprávanie. Jozefovi, podobne ako ďalším mladíkom pod Urpínom, spravilo škrt cez rozpočet rozhodnutie vedenia FK Dukla v rámci klubového šetrenia zrušiť B- mužstvo. Jeho ďalším pôsobiskom bola ŠK Kremnička Milana Smäda, hrajúca 3. ligu. „Pobudol som tam rok, spolu s ďalšími hráčmi z Dukly. Neskôr som odišiel do Zvolena, do 2. ligy, kde som pôsobil dva roky a darilo sa mi. Odtiaľ som neskôr odišiel do Ružomberka, kde som počas dvoch sezón zažil množstvo pekných futbalových zážitkov a získal dobrých priateľov. V prvom ročníku sme vo Fortuna lige skončili na konečnom 3. mieste a zahrali si tak predkolá Európskej ligy UEFA. Hral som napríklad proti mužstvu Premier League FC Everton, spomienky na ten dvojzápas mi ostanú do konca života,“ pokračoval s nostalgiou.

 

Pred prebiehajúcou sezónou opäť podpisoval prestupové lístky. Tentoraz z Ružomberka do Serede, s cieľom pomôcť nášmu klubu v nováčikovskej sezóne. „Spolu s manželkou Michaelou sme tu spokojní. Chalani ma zobrali skvele, je tu výborná partia v šatni. Tréningové podmienky sú taktiež na výbornej úrovni. Jediné mínus vidím v tom, že nehráme domáce zápasy na svojom štadióne, ale cestujeme do Nitry, ale nemáme to ďaleko a akosi sme si nato zvykli. Veľkým spestrením i útekom zo zimy bolo pre nás sústredenie v Turecku, kde sme ešte viac utužili partiu. S manželkou v Seredi aj bývame, páči sa nám tu a hlavne je tu teplejšie počasie v porovnaní s Ružomberkom, takže toto vnímam tiež dosť pozitívne.“

Čo mu na aktuálnej pohode nepridáva, to sú s určitosťou jarné výsledky mužstva. Po prehre v Michalovciach 0:1 sme cez víkend identickým výsledkom podľahli aj Slovanu Bratislava. „Bol to podľa mňa zápas o jednom strelenom góle, aj keď súper mal v prvom polčase po našich chybách niekoľko možností na skórovanie, ale nepremenil ich. Snažili sme sa proti Slovanu hrať to, čo sme si povedali a čo sme trénovali. Mali sme tam aj my nejaké šance, škoda, že sme tie situácie nevyriešili lepšie, respektíve do gólového vyústenia, pretože už pred zápasom sme vedeli, že proti súperovi ako je Slovan nebudeme mať 10 šancí za zápas a každú jednu musíme zúročiť čo najefektívnejšie. Po neskoršom vylúčení Ľuba Michalíka to už bolo ťažšie, ale stále sme chceli s výsledkom niečo spraviť. Bojovali sme však až do konca a mrzí nás, že sa nám konečné skóre nepodarilo zvrátiť. Je to však už za nami a všetci sa pozeráme na nasledujúci zápas,“ vyhlásil rezolútne Jozef, ktorý v spomínanom zápase odohral 90 minút na pravej strane defenzívy, namiesto kartovo potrestaného Martina Susa.

 

Najbližšie odohráme „zápas o všetko“. V sobotu sa o 15:30 h aj v priamom prenose RTVS pobijeme s Nitrou o miestenku v hornej šestke. Motivácia ako hrom! „Čaká nás ťažký a dôležitý zápas. Obe mužstvá bojujeme o prvú šestku a nečaká nás nič ľahké, Nitra sa s určitosťou neporazí sama. V kabíne sa už sústredíme na súpera a pripravujeme sa poctivo tak, aby sme boli všetci po zápase spokojní a spravili ďalší krok k tomu, aby sme sa priblížili k cieľu, pre ktorý sme makali od začiatku sezóny a aj počas zimnej prípravy. Nitra má svoju nespornú kvalitu, ale ja verím, že budeme dobre pripravení a zápas zvládneme k svojej spokojnosti,“ vyslovil prianie i presvedčenie zároveň.

 

Matematika je jasná a čísla neklamú. Na postup musíme zabodovať. Tabuľkou taktiež zamiešali pre niektorých prekvapujúce jarné výsledky Spartaka Trnava. Skôr ako na počínanie súperov sa však prioritne musíme pozerať na seba. „Je to stále v našich rukách. Takže sme nastavení tak, že chceme spraviť pre klub, pre mesto a pre našich fanúšikov úspech hneď v prvej sezóne v najvyššej ligovej súťaži v podobe zotrvania v prvej šestke aj po rozdelení súťaže. Všetci tomu pevne veríme! Každý jeden chalan v tíme pracuje naplno a sústredíme sa na najbližší zápas. Dúfam, že to dopadne tak, ako si v klube všetci želáme,“ zakončil náš rozhovor v pozitívnom duchu.

 

Autor: Miroslav Čief