Finále o hornú šestku proti FC Spartak Trnava

V sobotu 9.3. 2019 o 14:00 h odohráme najdôležitejší zápas prebiehajúcej sezóny Fortuna ligy. V historicky prvej sezóne nášho klubu medzi slovenskou ligovou elitou môžeme zaznamenať historický úspech – postup do majstrovskej vetvy, čo by bol neskutočný počin. Bodové počty napovedajú, že k doklepnutiu nášho sna nám stačí bodovať proti majstrovskému FC Spartak Trnava.

Zimná prestávka v FC Spartak

Bola turbulentná. Vo všetkých smeroch. V Trnave sa menili majiteľské i funkcionárske stoličky, menovaný bol nový trénerský štáb a masívne pohyby sme zaznamenali v kádri úradujúceho majstra. Minulý ročník zakončila Trnava fantastickým úspechom – po 45- rokoch oslavovala titul a v euforickom snažení pokračovala v európskych pohárových súťažiach. Darilo sa jej do 3. predkola Ligy Majstrov, neskôr v Európskej lige UEFA to dotiahla do skupinovej fázy, kde nazbierala 7 bodov, pričom sa jej na domácej pôde podarilo zdolať Anderlecht Brusel a turecké Fenerbachce.

V zime však prišlo k spomínaným personálnym zmenám v kuchyni FC Spartak. Odišiel tréner Radoslav Látal, na jeho miesto klub vymenoval predtým jeho asistenta Michala Ščasného. Káder opustili takmer všetky opory, väčšina z nich si to namierila do poľskej Ekstraklasy – Chudý, Tóth, Greššák, Kadlec, kapitán Boris Godál prestúpil do AEL Limassol, Marek Bakoš sa vrátil z hosťovania do Plzne a Erik Jirka už definitívne zakotvil v CZ Belehrad. Celkovo z klubu odišlo 7-8 hráčov základnej zostavy.

Na margo príchodov hodno poznamenať, že manažment klubu priniesol zaujímavých hráčov. Na Slovensku najviac zarezonoval návrat gólového predátora Dávida Depetrisa, Argentínčana so slovenským pasom. Tretíkrát sa do Spartaka vrátil jeho bývalý kapitán Marek Janečka, prichádzajúci z Karvinej. Obranu vystužili Turňa z Podbrezovej, Košút z mužstva Stara Zagora a Holanďan Mienty Abena. Vo veľmi dobrom svetle sa ukazuje aj Macedónec Kire Markoski. Káder doplnili aj brankár Petr Bolek, Václav Dudl či Brazílčan Lucas Lovat.

Predstavenie súpera

Pod trénerom Látalom hrala Trnava pragmatický futbal. A veľmi úspešne. Zdobila ho pevná organizácia hry. Jeho nasledovník Michal Ščasný má taktiež svoju predstavu o hernom systéme mužtva. Trnava je silná. V bránke sa spolieha na Dobrivoja Rusova. Obrana nastupuje v zložení Turňa – Abena- Košút, Čonka. Abena má skúsenosti z holandskou najvyššou súžažou, hrá výborne pozične, pozor si musíme dávať na ofenzívne výpady rýchlonohého Čonku, ktorý často a výdatne podporuje centrom snaženie FC Spartak.

V zálohe sa môže Trnava oprieť o mimoriadnu kvalitu – kapitán Erik Grendel je technický a kreatívny futbalista, ktorý diriguje stred poľa, mení rytmus hry, je individuálne vyspelý a jeho centrované lopty zvyknú nachádzať adresátov. Marek Janečka je pracant, dominantný v sobných súbojoch, operuje na veľkom priestore a pracuje pre mužstvo. Na krídle je nebezpečný expresne rýchly a ťahový Kire Markoski, svoje kvality preukázal v domácom zápase proti Dunajskej Strede. Najväčšiu silu však mužstvo ukrýva v ofenzíve. Kubilay Yilmaz je ťažko čitateľný hrotový útočník, s mimoriadne efektívnym zakončením. Excelentným kanonierom je David Depetris, inštiktívne skvelý šestnástkový predátor, ktorý vie udrieť v ktorejkoľvek zápasovej sekunde.

Posledný zápas FC Spartak 

ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava 2:0, Veľkolepé otvorenie Tehelného pola pred 22 500 fanúšikmi neponúklo extra futbal, ale zaujímavý určite áno. V prvom polčase boli k videniu skôr takticko – vyčkávacie šachy oboch mužstiev. Dve sľubné šance mal na kopačke domáci Marin Ljubičič. Slovanu sa podarilo gólovo udrieť v 50 . minúte. Mohov zblokovaný pokus si spracoval Šporar a ľavačkou podstrelil vybiehajúceho Rusova. Najlepší kanonier súťaže, už 19 – gólový Šporar, poistil triumf Belasých v 86. min po fantastickej kolmici od Mohu a technickom zakončení k pravej žrdi. Zostava FC Spartak: Rusov – Turňa, Abena, Košút, Čonka – Janečka, Grendel – Dudl (77. Miesenbock), Yilmaz, Markoski (87. As hiru) – Depetris.

Prognóza duelu

Proti Spartaku odohráme historický zápas. Z matematického hľadiska držíme v rukách silnú kartu – v tabuľke Fortuna ligy máme 28 bodov, Spartak 25 a na priamy postup nás tak musí v Myjave zdolať. Ďalšie slová sú však zbytočné. Veríme a sme presvedčení, že náročného súpera sa nám podarí futbalovo a emocionálne pretlačiť na ihrisku tak, že po zápase bude spokojnosť v našom klube. Sereď do toho!

Súvisiace príspevky