júl 02, 2019

Rozhovor s Pavlom Penksom

V minulej sezóne Fortuna ligy sme nemali jasnú jednotku medzi tromi žrďami. V bránke ŠKF iClinic sa striedalo duo Pavol Penksa – David Samuel Nwokolor. Prvý za každých okolností vyžaroval pokoj, vedel vytiahnuť pohotové zákroky. Nwokolor nadôväžok zaujal dynamickými, sťaby tigrími skokmi naprotivoč lopte.

 

V brankárskej otázke prevládala v klube spokojnosť. Do novej ligovej sezóny však príde k zmenám – Nwokolor sa vrátil z hosťovania do chorvátskej Rijeky, naopak, na jeho miesto prichádza 23- ročný bývalý mládežnícky reprezentant Česka Vojtěch Vorel, v minulej sezóne brankár FK Senica, inak kmeňový hráč Sparty Praha.

 

My sme pre fanúšikov seredského futbalu vyspovedali skúseného 33- ročného Pavla Penksu. Na úvod nesmela chýbať otázka poza plece, ako hodnotí uplynulú, len nedávno skončenú sezónu. „Ak ju hodnotím ako celok, tak veľmi pozitívne. Či už čo sa týka mužstva, alebo mňa osobne. Samozrejme, že vždy môže byť všetko lepšie, ale ako úplný nováčik sme sa dostali do hornej šestky, a to je na našu prvú ligovú sezónu medzi elitou určite veľký úspech. Ja osobne som odchytal väčšinu zápasov a môžem povedať, že všetky som si užíval. Myslím si, že premiérový ročník vo Fortuna lige sme si vychutnali a celkovo sa určite predstavili v dobrom svetle,“ začal rodák so Spišskej Novej Vsi.

 

Predošlé vety následne rozmenil na drobné. „Pred sezónou som sa vyjadril, že by som si veľmi rád zahral proti mojim bývalým klubom, a to MFK Ružomberok a DAC Dunajská Streda, čo sa mi podarilo a som si istý, že som sa v zápasoch proti nim ukázal v dobrom svetle. A ak k tomu prirátam aj Podbrezovú, kde som strávil pol sezóny, tak mi osobne tieto zápasy utkveli v pamäti najviac. Jedným dychom však dodám, že aj šesťbodové zápasy proti Nitre a Trnave na jar, kde sme dokázali zvíťaziť, a tak sme si zaručili miestenku do top 6- tky… Zápasy, kde sme dostali debakle, zhodou okolností práve proti DAC- u a Slovanu Bratislava, na tie nespomínam v zlom. Beriem a vnímam ich ako vztýčené ukazováky, aby som ja osobne a takisto aj všetci ako mužstvo nezaspali na vavrínoch a nenapršalo nám do nosa. Ale aby sme stále makali a zlepšovali sa. Myslím si, že sme sa z každej prehry poučili a aj vďaka tomu sme skončili na konečnom 6. mieste po skončení sezóny,“ pokračoval.

 

Predsa sme sa však nevyhli otázke, ako je spokojný so svojimi výkonmi a ako hodnotí spoluprácu so Samuelom Nwokolorom. „Použijem klasickú vetu, z ktorej sa so spoluhráčmi smejem, no nebude to „Tak určite“, ale skutočnosť, že moje výkony musia hodnotiť fanúšikovia, či klubové vedenie. Ja osobne som si ligu v drese Serede dokonale užil. Vyhýbali sa mi zranenia a mužstvu sa darilo. S mojim kolegom Nwokolorom sme ťahali za jeden povraz a boli sme si zdravou konkurenciou. Podporovali sme sa, no zároveň sme neboli spokojní, keď sme sa pozerali na dianie na ihrisku z (ne)pohodlia lavičky náhradníkov,“ povedal úprimne.

 

Do Serede prišiel pre rokom. Po postupe medzi elitu sme vtedy prišli o Matúša Ružinského, ktorý prestúpil do Slovana Bratislava. Pavol Penksa sa stal jeho nástupcom – ako sa mu v klube páči? „Pán Miroslav Bucha mi pri osobnom rozhovore vyjadril dôveru, a ak budem zdravý, tak som si istý, že ju nesklamem. Spolu s Ružomberkom a Dunajskou Stredou som v Seredi našiel partiu ľudí, a to nielen priamo z radov futbalistov, ktorá je právom tam, kde je, lebo majú talent, charakter a srdcia na správnom mieste.“

 

Na záver prišla otázka, týkajúca sa jeho civilného života. Pavol nám rád čosi o sebe prezradil. „Kníh som prečítal toľko, koľko nemá ani Paviel Rochnyak vlasov a takých žánrov, až mám z toho zimomriavky. Vo filmoch mám taký prehľad, že ma priatelia volajú „režisér“ a hudbu beriem ako najväčšiu drogu, akú kedy ľudstvo objavilo – mojim žánrom je kvalita. Mojim srdcovým klubom je odmalička Manchester United a i keď si zo mňa robia spoluhráči srandu, že neviem, či bolo Španielsko na posledných Majstrovstvách sveta 2018, pretože futbal v televízii sledujem len veľmi zriedka, tak mám brankárskeho obľúbenca a je ním Nemec Manuel Neuer,“ zakončil rozhovor Pavol Penksa.

 

 

Autor: Miroslav Čief

Foto: Facebook Pavol Penksa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.