jún 03, 2019

Hodnotenie sezóny 2018/2019 s Petrom Lérantom

Nedávno skončenú, pre ŠKF iClinic Sereď historickú sezónu 2018/2019 Fortuna ligy, sme zhodnotili s asistentom trénera Petrom Lérantom. Pre bývalého hráča Bayeru 04 Leverkusen či Austrie Viedeň, neskôr trénera Komárna či Nových Zámkov, to nebola jednoduchá analýza daného stavu. Spolu s Karlom Stromšíkom odviedol množstvo práce. Mužstvo napokon doviedol na pre nás úspešné 6. miesto tabuľky.

 

So 41- ročným rodákom z Komárna sme na úvod prešli k jeho príchodu k mužstvu. Stalo sa tak začiatkom septembra 2018. „Vedenie nás vtedy oslovilo s ponukou po ligovej prehre v Dunajskej Strede 0:5. Mužstvo malo šnúru niekoľkých prehier a o 4 dni neskôr ho čakal súboj Slovnaft Cupu v Galante. To nám aj prišlo vhod, nakoľko sme mohli hráčov vidieť naživo v relatívne ľahšom zápase. Vyhrali sme 2:0, ale spomenutý zápas nám ukázal veľa vecí, ktoré sme sa postupne snažili zlepšovať. Vhod nám neskôr prišla aj reprezentačná prestávka a ligová premiéra s Michalovcami dopadla pre nás víťazne. Vyhrali sme gólom Nikolu Gatariča z poslednej minúty stretnutia, a to sme skoro celý druhý polčas hrali bez vylúčeného Moronga. Tento zápas dal celému mužstvu veľkú morálnu silu a na jeseň sme boli hlavne doma v Nitre veľmi silní. V jesennej časti sme položili základy k postupu do prvej šestky, hráči boli hladní po úspechu a zdobila nás zdravá agresivita v zápasoch,“ začal svoje hodnotenie Peter Lérant. 

 

V úvode jarnej časti súťaže sme utŕžili dve hráčske straty- Nikola Gatarič prestúpil do FC Nitra a Denisa Ventúru postihlo zranenie. Cieľ bol však jasný: prebojovať sa do hornej šestky, bojujúcej o titul. „Úvodný zápas jari v Michalovciach, a následne domáci so Slovanom nám nevyšli podľa predstáv, a preto sme neskôr hrali s Nitrou zápas o všetko. Zápas sme nezačali dobre, robili sme chyby z nervozity. Našťastie, Penksa v prvom polčase zneškodnil penaltu Nitry, po polhodine hry sme zasiahli do zápasu dvojitým striedaním a následne sme dali 2 rýchle góly a zápas sme vyhrali. Následne nás čakalo finále celej sezóny – zápas s Trnavou na Myjave, kde mal Spartak akoby domáce prostredie. Zápas sme kontrolovali, keďže nám stačila na postup remíza, ale po hodine hry sme dostali gól z priameho kopu od Grendela. Trnava sa až veľmi uspokojila a my sme správne zareagovali a zápas sme 3 – gólmi otočili,“zaspomínal na výhru 3:1, ktorá znamenala náš postup do hornej šestky. 

 

V nadstavbovej časti o titul sme začali nedobre. Prehrávali sme. Ani výkony neboli, porovnávajúc ich s jesennými, na optimálnej úrovni. „V nadstavbovej časti sme mali 2 tváre. V prvých zápasoch nám trochu chýbala motivácia po splnení základného cieľa, a to záchrana vo Fortuna lige. Nie, že by hráči nechceli, ale nešli do súbojov v zápasoch na hranici zranenia, ako pred splnením cieľa. Sereď nemá takú individuálnu hráčsku kvalitu, aby sme mohli podceniť niektoré tak dôležité faktory,“ trafil klinec po hlavičke. 

 

 Prvé body sme si na tabuľkové konto pripísali až v 5. kole nadstavby, keď sme na trávniku MŠK Žilina zvíťazili 2:1 po góloch Alexa Ivána a Miloša Lačného. „Všetko sa to zlomilo po 4. prehre v rade, v Nitre sme s DAC- om prehrali 0:5. Vtedy si hráči uvedomili, že aký je tenký ľad medzi úspechom a neúspechom. A že sa nakoniec môže pozerať na celú sezónu aj s nespokojnosťou. Našťastie sme potom zápas v Žiline zvládli k maximálnej spokojnosti a prekvapili sme aj víťazstvom v Dunajskej Strede,“ poznamenal. 

 

 Jeho celkové zhodnotenie sezóny bolo nasledovné. „Myslím si, že vzhľadom k skromným podmienkam sme dosiahli historický úspech pre Sereď. Treba vyzdvihnúť ľudí z vedenia klubu, ktorí sa pričinili o to, že Sereď vôbec môže hrať Fortuna ligu a poďakovať im za prejavenú dôveru v náš realizačný tím. Nás to obohatilo aj odborne, a aj ľudsky, pretože sme mali možnosť pracovať s hráčmi, ktorí na sebe chceli pracovať a aj charakterovo kabína fungovala k spokojnosti. Tu treba vyzdvihnúť kapitána Ľubomíra Michalíka, ktorý bol pozitívnou osobnosťou v kabíne a futbalovou na ihrisku,“ zakončil analýzu Peter Lérant. 

 

 

Autor: Miroslav Čief

 

 

 
 
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.